Cine depune declaratia 392 pentru anul anterior (respectiv 2009)?

7
162

Avem doua cazuri la „Declaratia informativa 392 privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii”, si anume:

– Declaratia 392A se depune de către – persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA cu cifră de afaceri între 0 şi 10.000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (4) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, plafonul de 10.000 euro se stabileşte la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, respectiv 4,2296 lei/euro (curs valabil pentru 31 decembrie 2009).

– Declaratia 392B se depune – de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA care au realizat în anul precedent o cifră de afaceri între 10.000 euro şi 35.000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (5) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cursurile de schimb valutar folosite sunt:

UPDATE 23.02.2011 – D 392 B SE DEPUNE PENTRU 2010 SI DE PFA, II, IF – DETALII AICI

* pentru plafonul de 10.000 euro cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, respectiv 4,2296 lei/euro (curs valabil pentru 31 decembrie 2009) ;
* pentru plafonul de 35.000 euro cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării, respectiv 3,3817 lei/euro.

APLICATIE GENERARE D 392 (VALABILA 2011) – PENTRU SITUATIA LA ANUL 2010 – CLICK AICI

TERMEN DEPUNERE – 25.02.2010

Declaratia 392A si 392B se depune, in format electronic, astfel:
– la registratura organului fiscal competent;
– la posta, prin scrisoare recomandata catre AFP.

In concluzie – DECLARATIA SE DEPUNE LA AFP/CIRCA FINANCIARA/FINANTELE DIN LOCALITATEA FIECAREI FIRME.

Formatul electronic, depus pe suport electronic, va fi insotit de formularul editat de persoana impozabila cu ajutorul programului de asistenta, semnat si stampilat, conform legii.

LINK APLICATIE 392CLICK AICI

Formatul (declaratia tiparite) se editeaza in doua exemplare:
– 1 exemplar se depune la unitatea fiscala, impreuna cu suportul electronic;
– 1 exemplar se pastreaza de catre persoana impozabila.

SURSA – LINK

7 COMENTARII

  1. Sunt pfa , am un cabinet medical si nu sunt platitor de tva..majoritate incasarilor sunt de la casmb care nu e platitor de tva…si asta ar fi la prestari servicii..dar ce trec la achizitii?? astea ar fi cheltuielile banuiesc??se trec si cheltuieli cu salarii?pensii?chirie?sau doar achizitii de bunuri ca PC, masina??
    Multumesc
    Julia

  2. As dori sa stiu daca in conditiile nerealizarii unui venit in 2010 este necesara depunerea acestei declaratii 392b, in conditiile in care nu sunt platitor de TVA. Multumesc anticipat

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.