FLASH – care este termenul de păstrare al rolelor-jurnal emise de aparatele de marcat electronice fiscale (case marcat) ?

0
281

In conformitate cu prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr. 28/1999 (MO 75/21.01.2005) privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (ultima modificare în 20 iulie 2019), mai exact art. 4, alin. 3:

– Rola-jurnal emisă cu aparatul de marcat electronic fiscal definit la art. 3 alin. (1) din OUG 28/1999 – este documentul pe care se înscriu toate datele din bonurile fiscale şi se păstrează în arhiva operatorilor economici timp de 2 ani de la data încheierii exerciţiului financiar în cursul căruia a fost întocmit.

IMPORTANT – CLICK PE CLOPOȚELUL ROSU DIN COLTUL ECRANULUI (STÂNGA JOS), SAU TE ROG SA DAI ACCEPT IN FEREASTRA CE APARE LA INTRAREA PE SITE – SI ABONEAZĂ-TE LA NOTIFICĂRI. DE CÂTE ORI PUBLICAM CEVA, AJUNGE MAI REPEDE LA TINE DECÂT LA CEI CARE NU SUNT ABONAȚI. PENTRU ABONARE LA NEWSLETTER – CLICK AICI

NOU – Înregistrarea în REVISAL, pas cu pas – precizări oficiale ITM (octombrie 2019) – click aici

NOU – Recomandări pentru utilizatorii caselor de marcat (AMEF) – pentru evitarea unor amenzi (material util) – click aici

Anunțuri publicitare

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.