Utilizatorii caselor de marcat noi pot să renunțe la contractul de service cu distribuitorii sau unitățile autorizate/acreditate ?

1
599

Dupa cum stiti – de aici – tema sesiunii de asistență de IERI (pe pag. de FB a ANAF) este „Case de marcat- obligații și termene”. Iata in continuare raspunsul la problema din titlu (atentie si la articolele de mai jos):

INTREBARE – Care sunt consecintele legale in cazul in care utilizatorii caselor de marcat renunta la contractul de service?

Agenția Națională de Administrare Fiscală – Potrivit prevederilor art. 4 alin. (12) lit. e ) sau f) din OUG 28/1999 se instituie pentru utilizatori obligația:

IMPORTANT – CLICK PE CLOPOȚELUL ROSU DIN COLTUL ECRANULUI (STÂNGA JOS), SAU TE ROG SA DAI ACCEPT IN FEREASTRA CE APARE LA INTRAREA PE SITE – SI ABONEAZĂ-TE LA NOTIFICĂRI. DE CÂTE ORI PUBLICAM CEVA, AJUNGE MAI REPEDE LA TINE DECÂT LA CEI CARE NU SUNT ABONAȚI. PENTRU ABONARE LA NEWSLETTER – CLICK AICI

– de a asigura funcţionarea aparatului de marcat electronic fiscal în parametrii tehnici legali, pe toată durata de utilizare a acestuia,
– de a permite intervenţia tehnică numai a persoanelor autorizate pentru efectuarea operaţiunilor de service asupra aparatului de marcat electronic fiscal; prin persoană autorizată se înţelege persoana înregistrată în baza de date a Ministerului Finanţelor Publice privind distribuitorii autorizaţi, unităţile acreditate pentru comercializare şi/sau service şi tehnicienii de service pentru aparatele de marcat electronice fiscale.

Potrivit art. 10 lit. u) din OUG nr. 28/1999 nerespectarea de către utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale a dispoziţiilor art. 4 alin. (12) lit. e ) sau f) constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei.

ALTE ARTICOLE UTILE:

– UPDATE (oficial) – Termenele de depunere a declarațiilor pentru casele de marcat – A4200, A4203, F4109 (plus pașii necesari)click aici
Trebuie generat raportul Z la închiderea zilei fiscale – chiar dacă nu au fost emise bonuri fiscale? Pot exista mai multe Z-uri într-o zi calendaristică?CLICK AICI
Există termen limită pentru predarea memoriei fiscale pentru casele de marcat vechi (înlocuite cu cele cu jurnal electronic) ?click aici

1 COMENTARIU

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.