Se datorează impozit pe venit pentru sumele primite de membrii comisiei de cenzori ?

Potrivit Codului fiscal, sumele primite de membrii comisiei de cenzori, reprezinta venit asimilat salariilor .

Ca atare, pentru sumele primite de membrii comisiei de cenzori se datoreaza impozit pe venit care se calculează şi se reţine la sursă de către platitorii de venituri prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul stabilita ca diferenţă între venitul brut şi contribuţiile sociale obligatorii aferente.

NU UITATI SA DATI UN LIKE SI PAGINII NOASTRE DE FACEBOOKCLICK AICI – SAU SA VA ABONATI LA NEWSLETTER – VEZI PARTEA DREAPTA LA SECTIUNEA “Aboneaza-te la insemnari”. NOU – ACUM AVEM SI UN GRUP PE FACEBOOKCLICK AICI, DAR SI O PAGINA DE GOOGLE PLUSCLICK AICI.

Baza legala

Legea nr 227 / 2015 articolul 76 alin.(2) lit i, 78 alin.( 1) şi ( 2) lit .b)

Sursa – anaf.ro – Speta publicata la data 17.08.2017 (Acesta nu reprezinta un act administrativ fiscal in sensul art. 41 din Codul de Procedura Fiscala sau un act administrativ de autoritate in sensul art. 1 din legea 554/2004 a contenciosului administrativ si nu este opozabil tertilor)

„CabinetExpert.ro foloseste, dar va si recomanda cu incredere – cel mai bun program de facturare, gestiune si contabilitate primara – Smart Bill