Veniturile obținute de o persoană fizică sub formă de subvenții acordate în baza unui contract încheiat cu Ministerul Sănătății, finanțat prin POCU

0
416

Intrebare – În ce categorie se încadrează veniturile obținute de o persoană fizică sub formă de subvenții acordate în baza unui contract încheiat cu Ministerul Sănătății, finanțat prin Programul Operațional Capital Uman?

Raspuns

Conform prevederilor Codului fiscal, în vederea stabilirii naturii activității și implicit a categoriei veniturilor realizate sub formă de subvenții de către persoana fizică, se vor avea în vedere clauzele contractuale prevăzute în contractul încheiat între părți privind obiectul contractului, drepturile și obligațiile părților, existența unei relații de subordonare sau libertatea persoanei fizice de a dispune în ceea ce privește desfășurarea activității.

ABONEAZA-TE LA NOUL NOSTRU CANAL DE YOUTUBE ✅ – click aici – DUPA CARE DAI CLICK PE „SUBSCRIBE” SI APOI PE CLOPOTEL. MULTUMIM!

Prin urmare, dacă din analiza clauzelor contractuale și a modului de desfășurare a activității, prin prisma criteriilor care definesc activitatea independentă, rezultă o relatie de subordonare, nefiind îndeplinite cel puțin 4 din cele 7 criterii prevăzute de Codul fiscal, veniturile obtinute de persoana fizică sub formă de subvenții acordate în baza unui contract încheiat cu Ministerul Sănătății, finanțat prin Programul Operațional Capital Uman se încadrează în categoria veniturilor din salarii și asimilate salariilor. În caz contrar, acestea se încadrează în categoria veniturilor din activități independente.

IMPORTANT – CLICK PE CLOPOȚELUL ROSU DIN COLTUL ECRANULUI (STÂNGA JOS), SAU TE ROG SA DAI ACCEPT IN FEREASTRA CE APARE LA INTRAREA PE SITE – SI ABONEAZĂ-TE LA NOTIFICĂRI. DE CÂTE ORI PUBLICAM CEVA, AJUNGE MAI REPEDE LA TINE DECÂT LA CEI CARE NU SUNT ABONAȚI. PENTRU ABONARE LA NEWSLETTER – CLICK AICI

Baza legala

– Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul pct.1
– Legea nr 227 / 2015 articolul 7 pct.1 pct.3 art. 67 alin.(1) alin.(2)

🔍 ATENTIE – începând cu data de 03 iunie 2021, noutăți la obligația de declarare a numerarului însoțit și neînsoțit în valoare de 10 000 EUR sau mai mult 🔍 – CLICK AICI

SURSA – ANAF.RO – Speta publicata la data 17.03.2021

REVEDEȚI PREZENTAREA
Spete ANAF
Articolul precedentAplicare facilitați fiscale in domeniul IT – răspuns oficial de la ANAF (2021)
Articolul următorInspectorii ANAF-Antifraudă au identificat un prejudiciu de 17 mil lei în domeniul deșeurilor reciclabile

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.