Compensații bănești reprezentând diferență intre salariul de baza individual avut și indemnizația legală acordată pentru concediu de maternitate și/sau concediu pentru creșterea copilului

1
150

Intrebare – Se datoreaza impozit pe venit pentru sumele acordate de angajator salariatelor cu titlu de compensatii banesti reprezentand diferenta intre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala acordata pentru concediu de maternitate si/sau concediu pentru cesterea copilului ?

Raspuns

Potrivit Codului fiscal, regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplica si pentru orice alte sume sau avantaje in bani ori in natura.

Veniturile brute din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor incasate si/sau contravaloarea veniturilor in natura primite ca urmare a unei relatii contractuale de muncã, raport de serviciu, act de detasare, precum si orice sume de natura salariala primite in baza unor statute speciale prevazute de lege, indiferent de perioada la care se refera, si care sunt realizate din orice alte sume sau avantaje in bani ori in natura.

IMPORTANT – CLICK PE CLOPOȚELUL ROSU DIN COLTUL ECRANULUI (STÂNGA JOS), SAU TE ROG SA DAI ACCEPT IN FEREASTRA CE APARE LA INTRAREA PE SITE – SI ABONEAZĂ-TE LA NOTIFICĂRI. DE CÂTE ORI PUBLICAM CEVA, AJUNGE MAI REPEDE LA TINE DECÂT LA CEI CARE NU SUNT ABONAȚI. PENTRU ABONARE LA NEWSLETTER – CLICK AICI

Urmare celor mentionate, se datoreata impozit pe venit pentru sumele acordate de angajator salariatelor cu titlu de compensatii banesti reprezentand diferenta intre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala acordata pentru concediu de maternitate si/sau concediu pentru cesterea copilului.

Baza legala

– Legea nr 227 / 2015 articolul 76 alin. (2) lit. s)
– Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul Titlul IV pct. 12 al. 1 lit. q)

Sursa – anaf.ro – Speta publicata la data 17.10.2018 (Acesta nu reprezinta un act administrativ fiscal in sensul art. 41 din Codul de Procedura Fiscala sau un act administrativ de autoritate in sensul art. 1 din legea 554/2004 a contenciosului administrativ si nu este opozabil tertilor)

Anunțuri publicitare

1 COMENTARIU

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.