Cine depune declaratia 392 (A sau B) in anul 2014 (pentru anul fiscal anterior – 2013) ?

7
151

Potrivit dispoziţiilor art. 156^3 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, următoarele categorii de persoane impozabile au obligaţii de notificare anuală, a organului fiscal competent:

a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2) Cod Fiscal, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 220.000 lei;

b) persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2) Cod Fiscal, dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 220.000 lei.

NU UITATI SA DATI UN LIKE SI PAGINII NOASTRE DE FACEBOOKCLICK AICI – SAU SA VA ABONATI LA NEWSLETTER – VEZI PARTEA DREAPTA LA SECTIUNEA „Aboneaza-te la insemnari”. NOU – ACUM AVEM SI UN GRUP PE FACEBOOKCLICK AICI, DAR SI O PAGINA DE GOOGLE PLUSCLICK AICI.

PS – plafonul de 220.000 lei a fost introdus în cursul anului 2012, prin dispoziţiile pct. 20 al art. I din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 24/2012 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale

Termen depunere Declaratia 392 in anul 2014 (pentru anul fiscal precedent – 2013) – click aici

Anunțuri publicitare

7 COMENTARII

  1. Daca cineva ar putea spune totusi un Cabinet medical de medicina de familie care nu este inregistrat in scopuri de tva (este o activitate scutita), nu a solicitat deduceri de tva, a realizat venituri sub 220.000 lei in 2013, va depune sau nu pentru 2013 declaratia 392B?
    Multumesc!

  2. ONG-urile (cu activitate economica sau fara) mai depun 392?
    Dar daca sunt inregistrate cu activitate economica dar cifra de afaceri este 0?

  3. Buna,

    daca un PFA este inregistrat ca si platitor de tva pentru a factura in UE, iar in Romania este inregistrat ca si neplatitor de TVA, care declaratie trebuie sa depuna?

    Multumesc raspunsul in avans!

  4. […] depune declaraţia 392 (A sau B) în anul 2014 (pentru anul fiscal anterior – 2014)? SURSA: CabinetExpert.ro Potrivit dispoziţiilor art. 156^3 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, […]

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.