Contribuţia pentru şomaj în cazul raporturilor de muncă suspendate

0
194

Se datorează contribuţie pentru şomaj în cazul raporturilor de muncă sau de serviciu suspendate, potrivit legii?

Pentru perioada în care raportul de muncă este suspendat de drept, respectiv în temeiul Codului Muncii, contribuţia de asigurări pentru şomaj nu se datorează nici de angajat nici de către angajator. Face excepţie perioada de suspendare ca urmare a incapacităţii temporare de muncă, în care plata indemnizaţiei se suportă de către unitate.

BAZA LEGALA:

– Legea nr 76 / 2002 articolul art26 alin 1 şi alin 2, art.27
– Legea nr 571 / 2003 articolul 296.16 alin.4
– Legea nr 53 / 2003 articolul art.49 şi art.50

Sursa – via

Anunțuri publicitare

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.