OUG 44/2008 – activitati economice PFA – AF

12
317

Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicată în Monitorul Oficial nr. 328 din 25 aprilie 2008

link act normativ – aici

Anunțuri publicitare

12 COMENTARII

  1. Buna ziua,
    Ma intereseaza daca in conditiile OUG 44/2008,se poate activa ca PFA,in domeniul recuperarii si reciclarii materialelor refolosibile,in speta a componentelor electrice,electronice si IT.
    Multumesc,
    [email protected]

  2. cei de la asociatia de propietari nu vor sa-mi semneze hartia prin care eu sa am dreptul sa-mi infiintez un AF(intreprindere familiala)si nu pot merge mai departe deoarece ei spun ca conf. legii230/2007 art. 42 ei nu au de ce sa semneze pt. ca eu nu modific statutul ap. :((

  3. O PFA care are activitate de comert cu amanuntul poate angaja cu contract de munca de 4 ore un ajutor vanzator?

  4. […] – PFA îşi desfăşoară activitatea folosind în principal forţa de muncă şi aptitudinile sale profesionale. Ea nu poate cumula şi calitatea de întreprinzător persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale. PFA poate cere ulterior schimbarea statutului juridic dobândit şi autorizarea ca întreprinzător persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale, cu respectarea dispoziţiilor cap. II şi ale art. 21, din OUG 44/2008 […]

  5. […] Persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să aibă un sediu profesional pe teritoriul României, în condiţiile prevăzute de lege. Orice activitate economică desfăşurată permanent, ocazional sau temporar în România de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să fie înregistrată şi autorizată, în condiţiile OUG 44/2008. […]

  6. […] Persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să aibă un sediu profesional pe teritoriul României, în condiţiile prevăzute de lege. Orice activitate economică desfăşurată permanent, ocazional sau temporar în România de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să fie înregistrată şi autorizată, în condiţiile OUG 44/2008. […]

  7. Am un pfa cod caen 4789.As dori sa știu dacă trebuie sa mă prezint la Reg.Com.pentru modificări conform legii 182/2016,oug.nr.44/2008.

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.