AcasăLegislatie actualizataOPANAF nr. 1729/2025 - Notificare referitoare la obligația de declarare şi de...

OPANAF nr. 1729/2025 – Notificare referitoare la obligația de declarare şi de plată a impozitului suplimentar național

Pentru contabilitate și salarizare recomandăm NextUp

Stimati colegi, va informam pe aceasta cale ca, in Monitorul Oficial nr. 646 din 09 iulie 2025 , a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 1729 din 1 iulie 2025 – privind aprobarea modelului şi conţinutului formularului „Notificare referitoare la obligaţia de declarare şi de plată a impozitului suplimentar naţional” . Avand in vedere noutatile, va supunem atentiei textul integral.

Speram sa va fie de folos. ATENTIE SI LA MATERIALELE DE MAI JOS .

PENTRU A DESCARCA OPANAF 1729/2025 – CLICK AICI

OpANAF 1729/2025 – NOTIFICARE OBLIGAȚIE IMPOZIT SUPLIMENTAR (via AJFP Dambovita – cu multumiri de la noi pentru text si info)

– Directiva (UE) 2022/2523 stabilește normele de depunere a Declarațiilor privind impozitul suplimentar și prezintă în linii mari categoriile de informații care trebuie raportate de grupurile de întreprinderi multinaționale și de grupurile naționale de mari dimensiuni care intră sub incidența directivei respective.
– La nivel national, Legea nr. 431/2023 privind asigurarea unui nivel minim global de impozitare a grupurilor de întreprinderi multinaționale și naționale de mari dimensiuni a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 8/2024, întrând în vigoare în data de 8 ianuarie 2024. Legea transpune în legislația națională prevederile Directivei.
– Conform art. 48 – Obligaţii de declarare şi plată, alin. (11) din Legea nr. 431/2023, “Modelul şi conţinutul declaraţiei informative privind impozitul suplimentar, declaraţiei privind impozitul suplimentar şi impozitul suplimentar naţional, precum şi alte proceduri pentru aplicarea prevederilor prezentului articol se aprobă prin ordin al preşedintelui A.N.A.F (…).”
– De asemenea, la alin. (10) se menționează: ”Dacă în România sunt mai multe entităţi constitutive care fac parte din acelaşi grup, plata impozitului suplimentar naţional poate fi efectuată, prin opţiunea entităţii constitutive care depune declaraţia de impozit suplimentar naţional, de către o singură entitate desemnată, la termenele prevăzute la alin. (7) – (9). Exercitarea opţiunii se realizează în termen de 6 luni de la ultima zi a exerciţiului financiar de raportare. ”
– În vederea aplicării acestor prevederi și având în vedere urgența implementării modelului de notificare, s-a procedat la elaborarea propunerii de ordin privind aprobarea modelului şi conținutului formularului ”Notificare referitoare la obligația de declarare și de plată a impozitului suplimentar național”.

NU UITATI SA DATI UN LIKE SI PAGINII NOASTRE DE FACEBOOKCLICK AICI – SAU SA VA ABONATI LA NEWSLETTER – VEZI PARTEA DREAPTA LA SECTIUNEA „Abonare la blog – via e-mail”. NOU – ACUM AVEM SI UN GRUP PE FACEBOOKCLICK AICI, DAR SI UNUL DE TELEGRAM CLICK AICI.

🔍 ALTE RESURSE UTILE – DIN ULTIMA PERIOADA: 🔍

✅ – HAI SA AJUTAM! – Solicitare sprijin pentru Asociația Literata. Va mulțumim anticipat tuturor!click aici sau click aici (F 177)

⏰ – OPANAF nr. 597/2025 – modificări proceduri eșalonare la plată (info oficial și text integral) – CLICK AICI
⚠️ – OMMFTSS nr. 1107/2025 – procedura de acces în vederea completării, transmiterii și interogării datelor în/din Registrul general de evidență a salariaților (REGES-ONLINE) – CLICK AICI
▶️ – ITM (oficial) – manual de utilizare pentru REGES Online – click aici
⏰- ITM (oficial) – ghid complet de autentificare cu semnătură digitală în noua aplicație REGES-ONLINE – CLICK AICI
💡 – REGES-ONLINE – cine folosește, ce trebuie completat? ATENTIE – dacă se intra pe versiunea nouă, cu parola veche, aceasta se blochează ! – CLICK AICI
⚠️ – HG nr. 295/2025 – privind Registrul general de evidență a salariaților – REGES-ONLINE (text integral) – CLICK AICI
▶️ – ONRC – informare privind termenul de actualizare a obiectului de activitate în registrul comerțului, conform CAEN Rev.3 – a href=”https://www.cabinetexpert.ro/2025-03-26/onrc-informare-privind-termenul-de-actualizare-a-obiectului-de-activitate-in-registrul-comertului-conform-caen-rev-3.html”>click aici
⏰ INFO ⏰ – Mai poți să creditezi firma ca asociat/administrator, având în vedere restricțiile de pe casierie ? – info rapid si model contract creditare firmă – click aici
⏰ INFO ⏰ – Firma poate credita/împrumuta un asociat/administrator – baza legală, model contract de împrumut, monografie contabilă – click aici

▶️ – OPANAF nr. 382/2025o nouă obligație LUNARĂ pentru activitățile de transport alternativ (Uber, Bolt, etc.)Declarația informativă 397CLICK AICI
⚠️ – ATENTIE – Precizări ANAF – referitoare la impozitarea ”sumelor date între rude”click aici

⏰ – RESURSE UMANE / CODUL MUNCII – ULTIMELE NOUTATI – CLICK AICI
▶️ – TOTUL DESPRE BILANTUL LA 31.12.2024 – CLICK AICI
💡- NOUTATILE LEGISLATIVE (LA ZI) – CLICK AICI
✅ – SECTIUNE MODIFICARI IN DOMENIUL TVA – click aici
⚠️ – CUM STAI LA CURENT CU NOUTATILE FINANCIAR-CONTABILE – CLICK AICI

ABONEAZA-TE LA NOUL NOSTRU CANAL DE YOUTUBE ✅ – click aici – DUPA CARE DAI CLICK PE „SUBSCRIBE” SI APOI PE CLOPOTEL. MULTUMIM! ⚠️ CONTABILI PE FACEBOOK ⚠️ – CLICK AICI

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

- Advertisment -
- Advertisement -
" Pentru contabilitate și salarizare - recomandăm NextUp " Stimati colegi, va informam pe aceasta cale ca, in Monitorul Oficial nr. 646 din 09 iulie 2025 , a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 1729 din 1 iulie 2025 -...OPANAF nr. 1729/2025 - Notificare referitoare la obligația de declarare şi de plată a impozitului suplimentar național