Înlocuire AMEF a distribuitorilor autorizați / a unităților acreditate – oficial ANAF

0
201

Intrebare – Un distribuitor autorizat sau o unitate acreditata are obligatia inlocuirii aparatelor de marcat electronice fiscale utilizate in activitatea proprie pentru care acesta/aceasta a fost acreditat/acreditata sa efectueze service la acel tip de aparat?

Raspuns – Potrivit art. 5 alin. (8) din O.U.G. nr. 28/1999 distribuitorii autorizaţi, precum şi unităţile din reţeaua acestora acreditate pentru a efectua service la aparate de marcat electronice fiscale nu pot avea calitatea de utilizatori ai respectivelor aparate.

Se interzice expres atat distribuitorilor autorizaţi cat si unităţilor din reţeaua acestora acreditate pentru a efectua service la aparatele de marcat electronice fiscale pentru care au obtinut dreptul de distributie, respectiv de service, potrivit legii.

NU UITATI SA DATI UN LIKE SI PAGINII NOASTRE DE FACEBOOKCLICK AICI – SAU SA VA ABONATI LA NEWSLETTER – VEZI PARTEA DREAPTA LA SECTIUNEA „Aboneaza-te la insemnari”. NOU – ACUM AVEM SI UN GRUP PE FACEBOOKCLICK AICI, DAR SI O PAGINA DE GOOGLE PLUSCLICK AICI.

In concluzie, un distribuitor autorizat sau o unitate acreditata are obligatia de a inlocui aparatele pe care le utilizeaza in activitatea proprie cu alte tipuri/modele pentru care nu a fost acreditat/acreditata sa efectueze service.

Baza legala – Ordonanta de urgenta a guvernului nr 28 / 1999 articolul 5 alin. (8)

Acesta nu reprezinta un act administrativ fiscal in sensul art. 41 din Codul de Procedura Fiscala sau un act administrativ de autoritate in sensul art. 1 din legea 554/2004 a contenciosului administrativ si nu este opozabil tertilor.

Sursa – anaf.ro (Speta publicata la data 26.10.2015)

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.